Amikor nem a lakktól színesek a körmök

A műköröm építése komoly felkészültséget és szakmai ismereteket kívánó feladat. Ha nem rendelkezünk kellő ismeretekkel, komoly gondokat okozhatunk magunknak és másoknak is, a házi barkácsolás során.
Sajnos tapasztalt műkörmösökkel is előfordul, hogy a végeredménnyel gondok lesznek, de ennek jóval kisebb az esélye, és ők valószínűleg a megoldási lehetőségekkel is tisztában vannak. Nézzük, milyen színes elváltozások jöhetnek létre a körmökön!

Körömalgásodás

Ez az egyik leggyakoribb jelenség, amely amennyire látványos, annyira ártalmatlan. A műköröm-réteg, illetve zselélakk fellevegősödése miatt a körömlemez felületén levegőréteg keletkezik, amely a folyamatos kézmosások miatt nedves és soha nem tud kiszáradni. A zárt és védett helyen algák települnek meg, majd felszaporodnak. Az algaréteg színe a sárgástól a zöldesen át a barnásig terjedhet. A legjellemzőbb paramétere, hogy a köröm felületén letörölhető, nyálkás réteget alkot.



Annak ellenére, hogy a színes nyálka megszínezheti a körmöket, más problémát nem okoz és bátran lehet rá építeni. Az elszíneződött körmöt finoman megcsiszolhatjuk, de nagyon vigyázni kell, hogy ne vékonyítsuk el túlságosan a körömlemezt és főleg ne lyukasszuk ki, hiszen ha az algák bekerülnek a körömágyba, ott már gyulladást okozhatnak.

Körömpenész

A körömpenész ismertetőjele, hogy nem a köröm és a műköröm között, hanem a köröm ujj felőli részén telepszik meg, vagyis csak a szabadszél alsó részén figyelhető meg. Ez is a szivárvány sok színében játszhat – a zöldtől a kéken át a liláig – de nem olyan veszélyes, mint amilyennek látszik. Egyszerű fertőtlenítéssel eltüntethető, az oka pedig valószínűleg az, hogy a hosszú köröm alatt pang a víz. Néha előfordul, hogy pont a túlzott fertőtlenítés eredményez körömpenészedést, mert megbontja a kéz bőrének és a körömnek a mikroflóráját.

Megelőzése egyszerű, kézmosás után töröljük ki a köröm alját, vagy kézszárítóval, hajszárítóval fújjunk a körmök alá. Ha pedig már kialakult, először fizikai eltávolítással (áttörlés), majd fertőtlenítéssel szabadulhatunk meg a kórokozóktól. Nagyon fontos, hogy ha ilyen körömmel dolgozunk, a nem fertőtleníthető eszközöket ki kell dobni, nem használhatjuk tovább egészséges körmökön! Minden fertőtleníthető eszközt alaposan csíramentesítsünk, cseréljük le a törülközőket, pucoljuk meg az asztalt, lámpát, mindent amihez hozzá érhetett.

Penészes körmökkel csak szájmaszkban dolgozzunk, mert a penészgombák spóráinak belégzése egészségügyi problémákat okozhat!

Körömgomba

A körömgomba nem csak a műkörmöt hordók és a műköröm építők réme, ugyanúgy veszélyezteti azok egészségét is, akik még csak nem is lakkozzák a körmeiket. Vannak olyan helyek és élethelyzetek, ahol gyakrabban fordul elő – mint például uszodák, a sok ember és az állandóan nedves felületek miatt –, ezért a potenciális előfordulás esetén nagyon nagy gondot kell fordítani a fertőtlenítésre.

A műkörmös szalonban is rendszeresen és körültekintően csíramentesíteni kell, hiszen sok vendég fordul meg ezeken a helyeken, hozzáérnek az asztalhoz, lámpához, törülközőkhöz, sőt az eszközeink is ki vannak téve a potenciális fertőzésnek! Ha pedig valaki bizonyíthatóan nálunk szerez gombát, nagyon hosszú időre megtorpedózhatja a hírnevünket.

A körömgomba jellegzetessége, hogy a körömágy és a körömlemez között telepszik meg, vagyis se a köröm alsó, se a felső részén nem tudunk hozzáférni, nem alakul ki a korábban említett nyálkásság. A körmökön a követező tünetek figyelhetőek meg: a mosolyvonal elmosódik, vékony, fonalszerű behúzódások alakulnak ki mindkét irányban. Idővel a körömlemez sárgásan elszíneződik, a sárgától, a szürkéssárgán át egészen a sötét árnyalatokig, feketésbarnáig terjedhet a skála.

A körömgomba kezelése nem egyszerű dolog, hiszen gyakorlatilag nem tudunk fizikailag hozzáférni. Emiatt a gyógyulás ideje kb. fél év, ami alatt és még legalább egy-két hónapig a műköröm építés, zselélakkozás, de még a szimpla lakkozás is tilos! A körömgomba hosszú távon nagyon súlyos következményekkel járhat – átterjedhet a bőrre, bekerülhet a véráramba, de a körömlemez leválásához is vezethet – emiatt nagyon fontos a gyors és hatékony kezelés.

A körömgomba gyógyítása orvosi feladat, többféle módszer is létezik. Kaphatunk a patikában ecsetelőt, de gyógyszeres kezelésre is lehetőség van. A természetes módszerek kedvelői előszeretettel alkalmazzák a grapefruit-kivonatot, amely erőteljes fertőtlenítő hatása mellett nem rombolja a természetes szöveteket.

Kategória: Műköröm cikkek

 

<< vissza géllakk blog főoldalára

 

Blog értesítő

Bezárás

{{ctrl.message}}