Nyári köröm- és körömágyvédelem

Miért kell külön gondot fordítanunk a nyári körömápolásra? Gondoljuk csak végig! Nagyon sokat nyúlkálunk vízbe: ki a strandon, ki a gyümölcsöt mossa, ki csak a hűsítés végett, ki pedig a szokásos rituálék (mosogatás, kézmosás miatt).
Rengeteg napfény éri a körmünket és a kézfej bőrét, ami egyrészt szárítja, másrészt roncsolja az élő szövetet (persze nem durván, látványosan, de azért évek-évtizedek alatt meglátszik a munkája). Nyáron gyakori, hogy nem törülközünk meg miután víz érte a testünket, hiszen kellemesen hűsít amíg megszárad, ez a folyamat azonban erőteljesen szárítja a kéz bőrét, amit szintén érdemes ellensúlyozni.

Akár a bőrről, akár a körmök ápolásáról van szó, a feladatot mindig egy alapos radírozással kezdjük. Az elhalt hámsejtek eltávolítása nagyon fontos, különösen a nyári, szárító hatású időben, hiszen a száraz hámsejteken át a tápanyagok nem jutnak be a bőrbe.



Radírt készíthetünk házilag sok mindenből. A legegyszerűbb: sót vagy kristálycukrot keverjünk el olívaolajjal, annyit mindkettőből hogy a végeredmény pépes legyen. Hasonlóan egyszerű a kávézaccos radír, olívaolajjal. Ha ennél finomabb megoldásra vágyunk vagy extra érzékeny a kezünk bőre, alkalmazzunk keserűsót és jojobaolajat, amelyhez pár csepp citromlevet is tehetünk. Bármelyik keverékhez tehetünk friss, reszelt gyömbért, amely elősegíti a bőr méregtelenítési folyamatait, erős antioxidáns így támogatja a megújulást, frissít, tonizál.

Végül jöhet az ápolás, amely történhet egy-egy hidegen sajtolt olaj bőrbe dörzsölésével vagy pakolás alkalmazásával. A bőr ápolását kiemelkedően magas szinten biztosítja a kakaóvaj és a sheavaj, amelyek ráadásul még némi „faktorszámmal” is bírnak, azaz fényvédő tulajdonsággal is rendelkeznek.

A petyhüdt, magát elhagyó, élettelen, szürke bőr élénkítő szere a ligetszépe olaj, argán olaj, a makadámia olaja és az avokádóolaj. Természetesen ezeket lehet keverni is és abból néhány cseppet, akár naponta többször is a kezünkbe masszírozni. A dolog nyitja az, hogy tényleg csak 1-2 csepp kell a tenyerünkbe tenni és akkor egészen biztos fel fog szívódni, nem hagyunk zsíros ujjlenyomatokat.



Tudjuk jól, hogy a kézfejen látszik meg először az öregedés, gyakran sokkal hamarabb vagy sokkal nagyobb mértékben, mint az arcunkon. Ennek több oka is van: egyrészt 90%-ban jellemző, hogy az arcbőrünket sokkal odaadóban ápoljuk és a megelőzéssel is sokkal többet foglalkozunk ennek esetében, mint a kezünkre vonatkozóan. Másrészt, hiába is krémezgetjük a kezünket, ha átlag 2 óránként kezet mosunk, más megoldás kell (erre a hidegen sajtolt olaj egyébként kiváló, hiszen a bőrt érő vizet segít eljuttatni a mélyebb rétegekbe).

Tehát, ha ráncosnak és öregnek találjuk a kézfejünk bőrét, szerezzük be a csodálatos csipkebogyóolajat, amely feszesítő hatásával simává és rugalmassá teszi a kezünkön a bőrt, sőt még az öregséggel járó egyéb kellemetlenségek (pl. elszíneződések, pigmentfoltok) kezelésére is alkalmas.

Mely olajok ápolják a körmeinket? Természetesen az említett olajak tápláló hatásukat a körömre is kifejtik, nem csak a kézfej bőrére, de ha problémásak a körömlemezek (törnek, lemezesen szétválnak, rojtosodnak), érdemes célzatosabb megoldásokat választani. Az említettek közül az avokádóolaj lehet jó barátunk, az olívaolajat is többször említettük már, de a magas keratin-tartalmú „testrészeinkre”, mint a hajunk és a körmünk az igazán hatékony ápolást a ricinusolaj nyújtja.

Ahogy minden hajmosást javasolt úgy befejezni, hogy nagyon picike ricinusolajjal bedörzsöljük a hajszálakat a tövek elkerülésével, ahogy hetente legalább egyszer érdemes ricinusolajas vattával áttörölni a szemöldökünket és a szempillánkat, olyan hasznát vehetjük a rendszeres ricinusolajas körömápolásnak. A ricinus rendkívül sűrű olaj, így nagyon pici mennyiség kell belőle, akár egyetlen cseppje elég lehet az összes köröm és körömágy átkenésére-masszírozására.

A ricinusolajon kívül szokták emlegetni még a kukorica-, szezámmag, szója és szőlőmagolajat is. Érdemes ezek (vagy ezekből kettő-három) keverékét elkészíteni és azt alkalmazni rendszeresen.

A citrom olaja kiválóan puhítja a kéz bőrét és gyógyítja a kisebb sebeket és gyulladásokat. Ezt kihasználhatjuk úgy is, hogy mielőtt a kifacsart citrom levét kidobnánk, dörzsöljük be vele a kezünket.

Kategória: Műköröm cikkek

 

<< vissza géllakk blog főoldalára

 

Blog értesítő

Bezárás

{{ctrl.message}}