Weedicure, azaz már „csak az a szép zöld gyep” hiányzott a körmünkről

Persze nem a miénkről, hiszen Magyarországon a marihuána (weed), vagyis a kábítószer előállítására alkalmas kender termesztése és birtoklása (és természetesen a fogyasztása) tiltott. Ennek ellenére a tőlünk nyugatabbra elterülő, liberálisabb államokban gyorsan terjedő és igen népszerű trend hódít manapság, a weedicure, azaz a marihuánával készülő manikűr.

Mi is ez pontosan? Korábban már ezen a blogon is volt szó a „botanikus körmökről”, azaz az olyan épített vagy zselélakkos műkörmökről, amelyekbe élő növényi részeket illesztenek be mintaként. A weedicure-t hasonlóan kell elképzelni: zselés vagy épített körömbe a rétegek közé marihuánaleveleket tesznek valamilyen formában, majd színtelen fedéssel bezárják, így maguk a levelek (vagy azok aprítéka, esetleg pora) adja a mintát.

A weedicure az idei év trendje és két alapvető vonulata van: az egyik esetében maga a köröm és a levelet fedő rétegek is teljesen átlátszóak, így olyan a köröm mintha egy műgyanta darabba zárt növény díszítené. A másik változat, hogy az alap színes (általában világos vagy olyan árnyalat, amelytől jól elüt a növény színe) és csak a fedés átlátszó. A kenderlevél egyben is rákerülhet, de gyakori, hogy apróra vágott leveleket, ahogy a csillámot vagy glittereket szokás, úgy szórnak el a körmökön, de olyat is találunk szép számmal, hogy kenderporral készítenek valamilyen mintát, esetleg a francia manikűr körömvégét színezik vele.

A manikűr teljesen ártalmatlan, azaz nem kell tartani attól (sem reménykedni benne), hogy bármilyen hatóanyag felszívódna belőle. Ennek több oka is van, egyrészt a növényi rész nem érintkezik a körömfelülettel, másrészt sima érintkezés folytán a hatóanyag nem oldódna ki belőle (legalább préselni kellene, de leginkább elégetni, ahogy a jointban szokták). A többi fajta botanycure sem jár semmilyen veszéllyel, hiszen a növényi részeket két lakkréteg közé zárják légmentesen, így sem hatóanyagok felszívódásától, sem fertőzéstől, a növényi rész bomlásától nem kell tartani.

Tény, hogy a kender gyönyörű növény, hosszú ujjú, cakkos szélű levelekkel, így nincs azon semmi csodálkozni való, hogy egy élelmes manikűrös gondolt egyet és körömbe építésre méltónak ítélte, egy ibolya fejecske és egy lóhere között. De ne legyünk álszentek: aki manapság kenderes körmöket csináltat, az nem kizárólag a növény szépségét dicséri, sokkal inkább állást foglal.

A kenderlevél eddig is népszerű motívum volt mindenhol, ahol dekorálni szoktak. Számtalan pólón, lemezborítón, ékszeren találkozhattunk már vele, ahogy a körömmatricák vagy éppen kézzel festett körömminták között sem volt ismeretlen. A kenderlevél megjelenése azonban minden esetben szimbólumként szolgált, leginkább a hippikorszaktól kezdve, amikor is a szabadság jelképévé magasztosult. Abban az időben Amerikában sem volt legális: míg a hatóságok szemében a veszélyes társadalmi bomlasztást, addig a fiatalok szemében a szabad döntéshozást, a szabad szerelmet, a társadalmon kívüliséget, az élet élvezetét szimbolizálta.

Napjainkban a weedicure vagy weednails az egyik leggyakoribb hashtag a Pinteresten és az Instagramon. Arról, hogy mi mindent szimbolizál, már sokkal nehezebben győződhetünk meg, némi útmutatást a többi köröm festése adhat. Van, ahol „BAD” feliratú köröm kíséri a kenderaprítékkal készült körmöket, ez felér egy börtöntetkóval, azaz a tulajdonos vonzalmát mutatja a tilos és veszélyes dolgok iránt. Más helyen egy ezerdolláros darabja tűnik fel az egyik ujjon (a középsőn, mégis melyiken?), ez a drogok és a pénz kapcsolatára utal, vagy úgy, hogy akinek pénze van megteheti, vagy úgy, hogy aki forgalmazza annak van pénze.

Megint máshol vallási szimbólumoktól kísérve jelennek meg a levelek, ez a kontextus a drog és a szertartások kapcsolatára utal, melyben a szellemi vezető a tudattágító növény segítségével lépett kapcsolatba az istenekkel és a felsőbb hatalmakkal. Gyakori, hogy reggae színekkel és jelképekkel veszik körül, utalva erre a jellegzetes életérzésre és gondolkodásmódra, amely szorosan kapcsolódik a hippi kultúrához.

Kategória: Műköröm cikkek

 

<< vissza géllakk blog főoldalára

 

Blog értesítő

Bezárás

{{ctrl.message}}