Várandósság és körömfestés - összefér vagy sem?

A várandósság ideje, konkrétan az ilyenkor elkerülendő vagy éppen megteendő dolgok mindig szélsőséges vitákat váltanak ki az érintettek és az érdeklődők körében. Sajnos a legtöbb dologgal kapcsolatban nem áll rendelkezésre egyértelmű eredménnyel rendelkező kutatás, a kismamák csak véleményekre támaszkodhatnak (legyen az orvos, barátnők, szülők és egyéb tanácsadók véleménye).
Egyre többen vannak, akik a várandósság és a szoptatás idején kizárólag természetes dolgokkal akarnak kapcsolatba kerülni, mert úgy gondolják, hogy mindenféle vegyi anyag – a véráramba kerülve vagy belélegezve –, ami a szervezetbe kerül, akár csak minimálisan is, de árt a babának vagy éppen megterheli a várandós anyuka szervezetét. Sok esetben azonban az orvosi vélemények sem ilyen szigorúak, és ha fórumokat olvasgatunk a témában, mindig találunk olyan tapasztalatokat is, akinél nem okozott gondot egy-két vegyi anyagot igénylő beavatkozás elvégzése a terhesség idején.

Az általános vélekedés az, hogy körömlakkot használni és melíroztatni szabad a terhesség idején, mert a hajon és a körmön át nem szívódnak fel az összetevők a szervezetben. Ugyanakkor olyan eljárásoknál, ahol erős szagú vegyszereket alkalmaznak, vagy olyan eszközök is jelen vannak, amelyek belégzése káros hatással lehet (pl. hiperoxidos szőkítés, műkörömépítés), óvatosnak kell lenniük a kismamáknak.



Ezekben az esetekben is a kisebbik baj, ha a vegyszerek a bőrrel érintkeznek, a nagyobb gondot az jelentheti, hogy az erős illat hányingert válthat ki vagy pedig a levegőbe kerülő vegyi anyag a hörgőkön nagyobb hatékonysággal szívódik fel.

Összességében azt mondhatjuk, hogy a terhesség első harmadában mindenképpen legyünk óvatosak. A későbbiekben is igyekezzünk a vegyi anyagokon alapuló kozmetikai beavatkozások számát a lehető legalacsonyabbra csökkenteni. A körömfestés esetében nem a körömlakkal érdemes vigyázni, hanem a lemosóval, amelyből mindenképpen kerüljük az acetonos használatát, és lehetőség szerint jól szellőző helyen vagy szabad téren végezzük a lemosás feladatát.

Baba és hosszú köröm – összefér vagy sem?

A babáink/gyermekeink ellátása, nálunk nőknél olyan téma, amelybe nem engedünk beleszólást, de rendkívüli módon szükségünk van tanácsokra. Nehéz dolog ez, hiszen szeretnénk tökéletesen csinálni, főleg akkor, amikor még nincs semmilyen tapasztalatunk, és ha pedig már szereztünk tapasztalatokat, belátjuk, hogy nincs értelme a tökéletességre törekedni. Ilyenkor általában az a végkonklúzió, hogy minden édesanyának úgy érdemes ellátnia a gyermekét, ahogy az számára a leggördülékenyebben kivitelezhető.

Ugyanez vonatkozik a hosszú vagy rövid köröm kérdésére is a pici baba ellátása során. Pusztán azért, mert mások azt mondják, nem érdemes tövig vágnunk a körmünket, ha ennek következtében egy fésűt nem fogunk tudni felemelni az asztalról vagy éppen folyamatosan kiesik minden e kezünkből. Lehet, hogy csak egy kicsit érdemes csökkenteni a körömhosszt vagy éppen másik körömformát érdemes választani, de megoldás lehet az is, ha fokozottan figyelünk a körmeink használatára.



Semmiképpen sem javasolt, hogy csecsemő mellett a hegyesen végződő (pl. klasszikus mandula) vagy sarkos (pl. szalonkocka) körömformát válasszunk. Ezek egy óvatlan mozdulatnál is felsérthetik a baba érzékeny bőrét. Ha ragaszkodunk a hosszabb körömhöz, akkor is válasszunk inkább a lekerekített vagy ovális formák közül.
Mivel a legfőbb érv a hosszú köröm ellen a körömlemez alatt potenciálisan megbúvó szennyeződések és mikrobák száma, erre érdemes külön gondot fordítani. Gyakran előfordulhat, hogy be kell nyúlnunk a baba szájába, de ha véletlenül felsértjük a bőrét akkor sem mindegy, hogy koszos körömmel történt-e a baleset.

Szennyeződés a rövid körmök alatt is megbújhat egyébként, tévhit az, hogy olyan rövidre lehetne vágni, hogy ezt a veszélyforrást teljesen kizárhassuk. Mossunk napjában többször kezet úgy, egy alapos körömkefélést is részévé teszünk a folyamatnak! Rendszeresen ellenőrizzük, hogy nem maradt-e darabos szennyeződés a körmök alatt, használjunk rózsafa pálcát vagy a körömreszelők végén található íves körömpiszkálót! Ha pedig valamilyen érzékeny tevékenységre készülünk, fertőtlenítsük a kezeinket, de minden esetben vigyázzunk arra is, hogy a vegyszer maradványait is alaposan eltávolítsuk a bőrről és a körmök alól!

Kategória: Műköröm cikkek

 

<< vissza géllakk blog főoldalára

 

Blog értesítő

Bezárás

{{ctrl.message}}