Jaj, úgy élvezem én a strandot…

Hamarosan elérkezik a meleg idő és vele a strandszezon. Idénre igen meleg nyarat jósolnak, így várhatóan sokat fogunk vízpartokon időzni, hacsak nem akarunk gutaütést kapni. Aki nem olyan szerencsés, hogy természetes vizek közelében éljen, annak be kell érnie a városi strandokkal, és a gyakran nagy lélekszámú embertömeggel, akik szintén túlélési célzattal gyűlnek a hűvös víz partjaihoz.
A strandok vize sok szempontból eltér a természetes vizekétől, többek között abban is, hogy nincs kiegyensúlyozott flórája és faunája, amely megakadályozza, hogy a különféle baktériumok ne szaporodhassanak el benne. Emiatt a tisztított vizet nagy mennyiségű klórral kezelik, amely mind a bőrre, mind a körömre nagy terhelést ró. Ha strandolásra adjuk a fejünket, érdemes néhány dologra felkészülni, hogy csak az élvezet maradjon, és ne a fertőzések vagy a klór okozta kellemetlenségek miatt kelljen még sokáig emlékeznünk az élményre.

A strand vizében elkapható fertőzések

Sajnos akármekkora medencét is építenek a strandokon, annak a befogadóképessége nem határtalan. A rengeteg ember, aki egy kánikulai napon megfordul ezeken a helyeken, számos fertőző baktériumot „öblít” bele ezekbe a vizekbe, és hiába a klóros vagy más egyéb anyaggal való fertőtlenítés, sajnos előfordul, hogy nem vagy nem azonnal sikerül kiirtani a fenyegető fertőzéseket.

Most nem térünk ki a nyálkahártyákat, bőrt vagy éppen a szem kötőhártyáját érintő fertőzésekre, csak azzal foglalkozunk, amely a körmeinket érintheti. A nedves helyeket igencsak kedvelik a különféle bőrgombák, amelyeknek kellemetlen tulajdonsága, hogy ha megtelepedtek a kéz vagy láb bőrén, sajnos nagyon hosszadalmas és nehézkes folyamat kiirtani őket. A bőrgomba tünetei a viszketés és hámlás, a körömgombáé pedig a sárgás elszíneződés és töredezés.

A másik viszonylag gyakori fertőzés az ún. uszodaszemölcs. Ez egy vírusos megbetegedés (amelyet HPV vírusok okoznak), a talpon, a kézfejen, az arcon és a térden is megjelenhet. A legtöbb esetben sérült bőrfelületen alakul ki.

Sajnos tökéletes védekezési mód nem létezik, de számos megelőző lépést tehetünk, amivel csökkenthetjük a fertőzés esélyét. Általánosan elmondható, hogy ha sérüléseink, sebeink vannak, inkább halasszuk el a strandlátogatást, vagy legalább ne ázzunk a vízben egy huzamban sokáig.

Mindig használjunk papucsot, soha ne sétáljunk mezítláb, különösen olyan nagy kockázatú helyeken, mint a zuhanyzó, öltöző. A medencében való tartózkodás után mindig érdemes a zuhany alatt leöblíteni a bőrünket. A pancsolás végeztével alaposan törölközzünk meg, ne felejtsük el felszárítani a bőrt a lábak és kezek ujjai között és más rejtettebb helyeken is!

Érdemes olyan krémeket használni a fertőzések megelőzésére, amelyek bőrbarátak, ugyanakkor fertőtlenítő hatással bírnak. Házilag is készíthetünk ilyet valamilyen bőrápoló krémbe teafaolajat cseppentve (a teafa olajat soha ne használjuk közvetlenül a bőrre mert maró hatású!), de a boltokban, patikákban is széles a választék.

A klóros víz körömre gyakorolt hatásai

A klór mérgező anyag, amely se a bőrünkre kerülve, se lenyelve, se belélegezve nincs túl jó hatással a sejtekre. Emiatt is érdemes úszás után lezuhanyozni, hiszen a csapvíz jóval kevesebb klórt tartalmaz mint az uszoda vize.
A klór a bőrt, a hajat és a körmöket is szárítja, nem csak kivonja a víztartalmukat, de leoldja a védelmet szolgáló lipidréteget is. A haj színét világosítja, a körmöket törékennyé teszi, a bőrt pedig érzékenyebbé teszi a sérülésekre és fertőzésekre.

A klór okozta dehidratálás hatásait ellensúlyozhatjuk azzal, hogy sok vizet fogyasztunk (ez nem mellesleg a meleg negatív hatásai ellen is jó), uszodába járás idején gyakrabban használjunk hidratáló krémeket és testápolót.
A körmeink védelmét fokozhatjuk úgy is, ha strandra menés előtt vékonyan bemasszírozzuk ápoló olajjal, amely víztaszító tulajdonságú, így átmenetileg ellátja a körmök védelmét a klór hatásaitól.

A haj védelmére egy nagyon egyszerű trükköt javaslunk: úszás előtt csapvízzel vizezzük be a tincseket, hagyjuk, hogy megszívják magukat az alacsonyabb klórtartalmú vízzel, így a magas koncentrációjú uszodavíz már nem jut el a hajszálak mélyre.

Kategória: Műköröm cikkek

 

<< vissza géllakk blog főoldalára

 

Blog értesítő

Bezárás

{{ctrl.message}}